• 1

W okresie wakacyjnym tj. w lipcu i w sierpniu nie będzie Mszy św. niedzielnej o godz. 17:00. Godziny pozostałych Mszy św. bez zmian. Kancelaria parafialna będzie czynna tylko po południu w godzinach od 16:00 do 17:30.

Przypominamy, aby pomimo upałów zadbać o strój stosowny do kościoła na Mszę św. Przestrzegamy przed bezkrytycznym uleganiem modzie. Zachęcamy usilnie do dawnych form okazywania szacunku poprzez skromne i eleganckie ubranie. Ponadto odsyłamy do Katechizmu Kościoła Katolickiego, który naucza, że:

Czystość domaga się wstydliwości. Jest ona integralną częścią umiarkowania. Wstydliwość chroni intymność osoby. Polega ona na odmowie odsłaniania tego, co powinno pozostać zakryte. Wstydliwość jest związana z czystością, wiadczy o jej delikatności. Kieruje ona spojrzeniami i gestami, które odpowiadają godności osób (...) Wstydliwość strzeże tajemnicy osób i ich miłości (...) Wstydliwość jest skromnością. Wpływana wybór ubioru. KKK 2521n

ubior

 
 

misje 2022

19 CZERWCA – NIEDZIELA:
6:30 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
8:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
9:30 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
11:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
12:30 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
17:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
19:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną

20 CZERWCA – PONIEDZIAŁEK:
8:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
10:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
18:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
19:30 – Nauka i nabożeństwo ewangelizacyjne

21 CZERWCA – WTOREK:
8:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
10:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
18:00 – Msza św. z nauką rekolekcyjną
19:30 – Nauka i nabożeństwo ewangelizacyjne

SPOWIEDŹ NA KAŻDEJ MSZY ŚW.

boze ciało 2022

Chętny do pomocy przy ołtarzach prosimy o zgłaszanie się do zakrystii lub kancelarii.

pielgrzymka pieczyska

W sobotę 7 maja po nabożeństwie Pierwszej Soboty Miesiąca czyli ok. godz. 9:00 wyruszy piesza pielgrzymka mężczyzn do sanktuarium cudownego obrazu Matki Bożej w Pieczyskach. Zapisy u Ks. Mariusza.

Spotkanie dla panów chcących pomóc w organizacji pielgrzymki w czwartek 28 kwietnia o godz. 19:00 w sali na plebanii.

noc 22 kwietnia

Noc Walki o Błogosławieństwo dla Polski
Kościół św. Mikołaja w Grójcu
22-23 kwietnia, godz. 21:00

20:55 - Litania do Wszystkich Świętych

21:00 - Apel Jasnogórski
 - Akt zawierzenia Polski i siebie Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny
 - Modlitwa za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli SJ o pomoc w trudnych czasach
 - Modlitwa o pokój św. Jana Pawła II

21: 45 -  Wystawienie Najświętszego Sakramentu
 - Tajemnice Radosne Różańca Świętego
 - Tajemnice Bolesne Różańca Świętego
 - Tajemnice Chwalebne Różańca Świętego
 - Modlitwa za Ojczyznę (Ks. Piotra Skargi)

24:00 - Msza Święta
 - Procesja z Najświętszym Sakramentem
 - Te Deum – Ciebie Boga wysławiamy

1:30 - Błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem

triduum 2022

WIELKI CZWARTEK:

Rano nie odprawia się Mszy świętych, kościół będzie zamknięty. Księżą udają się do Archikatedry Warszawskiej na Mszę Krzyżma.

O godz. 18:00 – Msza Święta Wieczerzy Pańskiej. 
Po Liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy i adoracja Pana Jezusa do godz. 24:00.

Nie będzie możliwości spowiedzi.

WIELKI PIĄTEK:

Dzień męki i śmierci Pana Jezusa. Kościół nie sprawuje w tym dniu Mszy Świętej.

O godz. 7:30 – Ciemna Jutrznia. Zachęcamy do modlitwy psalmami w Liturgii Godzin.

Od godz. 9:00 kapłani udadzą się do chorych z posługą sakramentalną. Zgłoszenia przyjmujemy w zakrystii i w kancelarii.

O godz. 18:00 – Liturgia Męki Pańskiej.
Adoracja Krzyża bez indywidualnego ucałowania. Ofiary zbierane podczas wspólnej adoracji krzyża przeznaczone będą na utrzymanie sanktuariów w Ziemi Świętej. Po Liturgii przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego i  adoracja do godz. 24:00.

W Wielki Piątek obowiązuje POST ŚCISŁY – nie ma od niego dyspensy. Zachęca się wiernych do zachowania postu także w Wielką Sobotę.

WIELKA SOBOTA:

O godz. 7:30 – Ciemna Jutrznia

Poświęcenie pokarmów od 8:00 do 16:00.
Nie będzie poświęcenia w miejscowościach poza Grójcem.

Spowiedź od 8:00 do 16:00

Msza Święta Wigilii Paschalnej  o godz. 20:00
Poświęcenie ognia przed kościołem, poświęcenie wody i odnowienie  przyrzeczeń chrzcielnych - prosimy o przyniesienie świec  Po Liturgii rozpocznie się całonocna adoracja Najświętszego Sakramentu. Prosimy o wpisywanie się na poszczególne godziny adoracji – lista pod chórem.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO:

O godz. 6:00 – procesja Rezurekcyjna i Msza św.

Pozostałe Msze św. o godz. 9:30, 11:00, 12:30, 17:00 i 19:00
Nie będzie Mszy św. o godz. 8:00.

 

pomoc dla ukrainyW Ewangelii św. Mateusza czytamy słowa Pana Jezusa: „Byłem przybyszem, a przyjęliście mnie” (Mt 25, 35b). Wobec dramatu ludzkiego cierpienia, który rozgrywa się za wschodnią granicą Polski, działając w duchu miłosierdzia chrześcijańskiego nasza parafia wraz z Kościelną Fundacją Dobroczynną im. Księdza Piotra Skargi w Grójcu pragnie włączyć się w pomoc uciekinierom z objętej wojną Ukrainy: W najbliższych dniach przyjmiemy pod dach dawnego domu pomocy społecznej osoby skierowane do nas przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Jesteśmy także w kontakcie i we współpracy z władzami Grójca. Dla zapewnienia należytej opieki będziemy potrzebować pomocy ludzi dobrej woli. Chętnych do wolontariatu prosimy o zgłaszanie się do kancelarii parafialnej, telefonicznie lub mailowo. Fundacja Ks. Skargi uruchomiła subkonto „Na pomoc Uchodźcom”. Będą także organizowane zbiórki do puszek.

Nr konta 97 9128 0002 2001 0012 8821 0003

Strona Kościelnej Fundacji Dobroczynnej im. Księdza Piotra Skargi w Grójcu: https://fundacjadlaubogich.pl/

herb kardList wielkopostny Arcybiskupa Warszawskiego 2022

Bracia i Siostry, Drodzy Diecezjanie!

1. Serce nie pozwala mi zacząć słowa do Was inaczej niż od tragicznych wydarzeń w bratniej Ukrainie. Giną i cierpią niewinni ludzie, zmuszeni do opuszczania domów. Cierpią i walczą o godność i wolność swoją i naszą. Tegoroczny Wielki Post stał się poważnym okresem refleksji, zadumy, solidarności modlitewnej i solidarności ludzkiej z narodem ukraińskim. Wkroczenie wojsk rosyjskich na teren Ukrainy budzi obawy nie tylko o pokój u naszych sąsiadów, ale również w naszym kraju, w Europie i na całym świecie. Wielkopostna modlitwa, post i jałmużna muszą być skierowane ku tym, którzy dziś cierpią najbardziej. Jako chrześcijanie mamy obowiązek modlić się w intencji tych, których dotknęła okrutna wojna, mamy obowiązek pościć w intencji pokoju w Ukrainie i na świecie. Z kolei jałmużna wielkopostna niech będzie okazją do spełnienia obowiązku przyjścia z pomocą tym, którzy takiej pomocy potrzebują, szczególnie uchodźców wojennych.

Trwający od blisko dwóch lat kryzys związany z wirusem COVID-19 dotknął wielu dziedzin życia, w tym także domów opieki społecznej. Od dłuższego czasu i nasz Parafialny Dom Pomocy Społecznej im. Ks. Piotra Skargi boryka się z trudnościami finansowymi. Mała liczba pensjonariuszy i wzrastające koszty utrzymania stawiają pod znakiem zapytania dalsze jego funkcjonowanie.

Oprócz bieżących trudności związanych z działalnością domu stoi przed nami perspektywa dostosowania budynku do aktualnych standardów właściwych dla domów pomocy społecznej.

Po wielu konsultacjach i po uzyskaniu akceptacji Arcybiskupa Warszawskiego Kardynała Kazimierza Nycza, ze względu na brak wystarczających środków i stan budynku, podjęta została decyzja o zamknięciu z dniem 31 grudnia 2021 r. Parafialnego Domu Pomocy Społecznej im. Ks. Piotra Skargi w Grójcu.

Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości pozyskując odpowiednie fundusze uda się na nowo otworzyć dom, który stanowiłby kontynuację idei Ks. Piotra Skargi i jego przytułku (xenodochium) w Grójcu.

herb kardKochani Diecezjanie,
Drodzy Kapłani diecezjalni i zakonni,
Siostry zakonne i wierni świeccy!

Na początku maja, miesiąca maryjnego, piszę to słowo jako Wasz biskup, kierowany troską o najbliższe wydarzenia w naszej archidiecezji, ale również z wdzięcznością, jaką chcę wyrazić Panu Bogu za dar życia i Waszą obecność przy mnie w ostatnich tygodniach.