logo

Home
Z życia parafii
Otwarcie Drzwi Świętych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 14 grudnia 2015 21:22

Bramy Miłosierdzia

Kościół Miłosierdzia Bożego w Grójcu – w niedzielę 13 grudnia – był miejscem szczególnej ceremonii. Zgodnie z wolą Papieża Franciszka w I niedzielę adwentu – 29 listopada - rozpoczął się Jubileusz Roku Miłosierdzia. Jego inauguracją był obrzęd otwarcia Drzwi Świętych – Porta Santa w Bazylice Św. Piotra w Watykanie. Ceremonia taka odbywa się w Rzymie od połowy XV w. i związana jest z praktyką udzielania odpustów za odbycie pielgrzymki jubileuszowej. Po raz pierwszy uroczystość Otwarcia Drzwi Świętych odbyła się również w naszym mieście.

DSC_1145DSC_1146DSC_1149DSC_1150DSC_1160DSC_1174DSC_1182DSC_1186

Od prawie sześciuset lat każdy, kto w duchu pokuty, po spełnieniu zwykłych warunków odpustu odbył pielgrzymkę do Rzymu i przeszedł, przez Drzwi Święte mógł uzyskać odpust jubileuszowy. W 1983 r. Ojciec Święty Jan Paweł II postanowił, że miejscem uzyskania odpustu będą kościoły katedralne a także wyznaczone świątynie. Decyzją pasterza archidiecezji warszawskiej Kardynała Kazimierza Nycza wśród kościołów, w których można uzyskać odpust jubileuszowy jest także grójecka świątynia Miłosierdzia Bożego.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie dwunastej. Przewodniczył jej dziekan dekanatu grójeckiego ks. prałat Stefan Kazulak. Obecny był również ksiądz kanonik Zbigniew Suchecki – proboszcz parafii św. Mikołaja w Grójcu.

Poprawiony: poniedziałek, 14 grudnia 2015 21:30
Więcej…
 
Brama Miłosierdzia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 11 grudnia 2015 18:34

Grójeckie Drzwi Święte

W najbliższa niedzielę mieszkańcy Grójca wezmą udział w uroczystości otwarcia i przejścia przez Drzwi Święte – Bramę Miłosierdzia. Ceremonia odbędzie się w południe w kościele Miłosierdzia Bożego w Grójcu, który jest jedną z dwunastu świątyń jubileuszowych w archidiecezji warszawskiej. Po uroczystości zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji o dar Miłosierdzia Bożego dla naszej Ojczyzny, miasta i parafii.

Poprawiony: poniedziałek, 14 grudnia 2015 21:19
Więcej…
 
Adwent 2015 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 28 listopada 2015 21:28

Poprawiony: sobota, 28 listopada 2015 21:30
 
Ks. Kamil Falkowski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 05 grudnia 2015 22:01

bog przychodziSzczęście w miłości

Od tegorocznego Adwentu rozpoczęliśmy wyjątkowy Rok Jubileuszowy – Rok Miłosierdzia. Główny cel: dostrzec na nowo znaki obecności i bliskości Boga. Księga Kapłańska wyjaśnia, że co 50 lat Izraelici słyszeli dźwięk rogu, który zwoływał ich do obchodów świętego roku. Był to wyjątkowy czas pojednania z Bogiem, bliźnim i całą naturą. Ten czas ma miejsce także teraz. Hasłem Jubileuszu są sowa: Miłosierni, jak Ojciec.

Bóg jest źródłem miłości. Jesteśmy wszyscy w sercu Boga. Prorok Izajasz ilustruje, że nasze imiona wyrył na swoich dłoniach – nigdy o nas nie zapomina. Jeśli doświadczam miłości ze strony Boga, Jego pomocy, błogosławieństwa, empatii, troski, wymagań – jestem w stanie w podobny sposób czynić miłosierdzie wobec innych ludzi: najbliższych, obcych, znajomych, sąsiadów... Mało tego: o ile doświadczam realności wiary w swoim życiu, powinienem mówić o tym innym, dając w ten sposób świadectwo. Myślę, że na progu tego Jubileuszu, każdy powinien sobie postawić pytanie: czy doświadczam/doświadczyłem sytuacji, gdy Jezus patrzy na mnie z miłością, z uśmiechem, z dobrocią?

t6W Orędziu na Światowy Dzień Młodzieży 2016 Papież Franciszek pisze: Miłosierdzie Boga jest bardzo konkretne i wszyscy jesteśmy powołani, aby osobiście go doświadczyć. Kiedy miałem 17 lat, gdy miałem wyjść na spotkanie z przyjaciółmi, zdecydowałem, że najpierw wstąpię do kościoła. Spotkałem tam pewnego księdza, który wzbudził we mnie szczególne zaufanie, tak, że zapragnąłem otworzyć swoje serce w Sakramencie Spowiedzi. To spotkanie zmieniło moje życie! Odkryłem, że kiedy otwieramy swoje serce z pokorą i przejrzystością, możemy bardzo konkretnie doświadczyć Bożego Miłosierdzia. Miałem pewność, że w osobie tego kapłana Bóg czekał na mnie, zanim jeszcze zrobiłem pierwszy krok w stronę kościoła. My Go poszukujemy, ale On nas zawsze uprzedza, szuka nas od zawsze i jako pierwszy nas odnajduje.

Nie będziesz umiał kochać człowieka, nie kochając najpierw Boga

- mówiłem na homilii w I Niedzielę Adwentu.

Spróbujmy...

Poprawiony: sobota, 05 grudnia 2015 22:11
 
RAFAŁ NOWICKI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 05 grudnia 2015 21:36

mikolajŚwięty Mikołaj z Miry

Mikołaj urodził się około 270 roku w Licji (dzisiejsza Turcja), jako jedyne dziecko zamożnego i pobożnego małżeństwa. Od młodości odznaczał się nie tylko głęboką pobożnością, ale także wrażliwością na cierpienie ludzi biednych i opuszczonych. Po śmierci rodziców chętnie dzielił się swoim znacznym majątkiem z potrzebującymi. Wybrany został biskupem diecezji Miry, którą zarządzał z wielkim oddaniem, czym podbił sobie serca wiernych. Tam właśnie zasłynął swą świętością, cudami, a także troską o potrzeby materialne wiernych. Teksty hagiograficzne podają, że na początku IV w. Mikołaj był więziony w czasie prześladowania, które wybuchło za panowania cesarzy Dioklecjana i Maksymiana. Biskup Mikołaj uczestniczył także w pierwszym soborze w Nicei w 325 r. Zmarł, jak mówi tradycja, 6 grudnia między rokiem 345 a 352. Został pochowany w Mirze. W 1087 r. ciało świętego zostało przewiezione do włoskiego miasta Bari, a w 1089 roku papież Urban II uroczyście poświęcił grobowiec św. Mikołaja w nowo powstałej bazylice wystawionej ku czci świętego.

Legenda o trzech córkach

Młody Mikołaj był sąsiadem pewnego wysoko postawionego człowieka, który popadł w nędzę. Gdy nie miał już z czego utrzymać rodziny, postanowił sprzedać swoje córki do domu publicznego, aby zarabiały nierządem, ponieważ nikt nie chciał ich poślubić bez odpowiedniego posagu. Mikołaj chcąc temu zapobiec, udał się w nocy do domu sąsiada i podrzucił mu woreczek pieniędzy. Ojciec dzięki tym pieniądzom wyprawił ślub dla pierwszej córki. Jakiś czas potem Mikołaj powtórzył swój gest i ojciec wydał za mąż drugą córkę. Kiedy za trzecim razem Mikołaj podrzucił pieniądze, brzęk monet obudził ojca, który natychmiast wstał i pobiegł za nim. Mężczyzna dogonił go i dowiedział się w końcu, że opatrznościowym ofiarodawcą jest Mikołaj, który kazał mu obiecać, że nikomu o tym nie powie. Zawstydzony mężczyzna podziękował mu za pomoc materialną i obiecał zmienić swoje życie na zgodne z przykazaniami.

Z tej właśnie legendy wywodzi się postać Świętego Mikołaja, który do dzisiaj roznosi prezenty dzieciom. Święty Mikołaj przedstawiany jest jako starzec z brodą, często z mitrą i pastorałem, z workiem prezentów i rózgą w ręce. Dzień 6 grudnia to wspomnienie św. Mikołaja, tzw. Mikołajki. W tym dniu grzecznym dzieciom daje się prezenty, a niegrzecznym rózgę.

Poprawiony: sobota, 05 grudnia 2015 22:00
 
List Pasterski Episkopatu Polski na Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 21 listopada 2015 20:50

NOWE ŻYCIE W CHRYSTUSIE

Drodzy Siostry i Bracia!

W dzisiejszą uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata docierają do nas słowa proroka Daniela o Synu Człowieczym, któremu „powierzono […] panowanie, chwałę i władzę królewską, a [któremu] służyły […] wszystkie narody, ludy i języki. Panowanie Jego jest wiecznym panowaniem, które nie przeminie, a Jego królestwo nie ulegnie zagładzie”. (Dn 7,14) Proroctwo to spełniło się w odniesieniu do osoby Chrystusa, który jest „Świadkiem Wiernym, Pierworodnym umarłych i Władcą królów ziemi” (Ap 1,5).

1. Chrzest Polski

Chrystus – jako Początek i Koniec całych ludzkich dziejów – sprawił, że 1050 lat temu na polskiej ziemi został postawiony krzyż, przejmujący znak jego zwycięstwa nad grzechem i śmiercią.

W 966 roku Mieszko I przyjął chrzest jako człowiek wolny. Chociaż został on udzielony pojedynczej osobie, to przecież dał początek wspólnocie z innymi osobami ochrzczonymi. Myśląc o konsekwencjach chrztu Mieszka, możemy mówić o „narodzie ochrzczonych”, o „chrzcie narodu”, a więc również o Chrzcie Polski (por. Prymas Stefan Wyszyński, „Na Wielkanoc Roku Tysiąclecia Chrztu Polski”, Gniezno 1966).

Poprawiony: sobota, 21 listopada 2015 20:54
Więcej…
 
Publiczne Gimnazjum im. Prymasa Tysiąclecia w Grójcu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 09 listopada 2015 12:01

W przeddzień święta patrona

grójeckiego gimnazjum

DSC_0969DSC_0976DSC_0978DSC_0982DSC_0983DSC_0985DSC_0986DSC_0988DSC_0989DSC_0990DSC_0991DSC_0992

W niedzielę 8 listopada uczniowie z pocztem sztandarowym, rodzice, nauczyciele i pracownicy administracji grójeckiego gimnazjum przybyli do kościoła św. Mikołaja w Grójcu na mszę św. w intencji gimnazjum. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił proboszcz ks. Zbigniew Suchecki. Okazją do wspólnej modlitwy jest dzień patrona, obchodzony w rocznicę mianowania ks. bpa Stefana Wyszyńskiego Prymasem Polski (12 listopada). O okoliczności tej wspomniał w homilii ks. Zbigniew Suchecki, ukazując Prymasa Tysiąclecia jako patrona i wzór dla młodzieży. Przypomniał również, że trwa proces beatyfikacyjny Prymas Tysiąclecia i być może już niedługo patron grójeckiego gimnazjum zostanie ogłoszony błogosławionym.

Na zakończenie mszy świętej wręczone zostały nagrody laureatom szkolnego konkursu wiedzy o Patronie Szkoły. I miejsce zajęła Karolina Marcinkowska z kl. 1i. II miejsce - Katarzyna Dzikowska z kl. 1f. Przyznano również dwie nagrody zdobywcom III miejsca, które przypadło w udziale Karolinie Rutkowskiej z kl. 1I i Piotrowi Hoffmannowi z kl. 1e. Laureatom gratulujemy.

Marcin Grzędowski

Poprawiony: poniedziałek, 09 listopada 2015 15:47
 
Zapraszamy do współpracy PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 07 listopada 2015 19:05

26-31 lipca 2016

Termin Światowych

Dni Młodzieży w Krakowie.

Tydzień wcześniej,
20-25 lipca, odbędą się "Dni w Diecezjach".

Ok. 300 tys. młodych zza granicy odwiedzi swoich polskich rówieśników we wszystkich diecezjach w Polsce.

To czas, by pokazać gościom nasz kraj i umożliwić doświadczenie polskiej gościnności.

Goście przyjadą także do Grójca!

Musimy przygotować dla nich zakwaterowanie.

Potrzebujemy rodzin, które zechcą ugościć u siebie po dwie osoby zza granicy.

Zaczynamy tworzyć zespół młodych,

który zorganizuje gościom czas w Warszawie i w Grójcu.

Zespół składa się z następujących podzespołów:

grupa duszpasterska (oprawa Mszy św., spotkania formacyjne, śpiew),

grupa językowa (funkcja tłumaczy w czasie pobytu gości, krótkie kursy językowe),

grupa zakwaterowania (kontakt z rodzinami, które zechcą udzielić schronienia pielgrzymom),

grupa wyżywienia (organizacja posiłków dla gości),

grupa kultury i turystyki (wybranie miejsc, które warto pokazać gościom, imprezy lokalnej),

grupa medyczna (lekarz, pielęgniarka, ratownik medyczny).

PRZYJMIJ 2 osoby zza granicy na te kilka dni.
Deklarację przyjęcia gości do swojego domu można otrzymać w zakrystii lub kancelarii.

ZGŁOŚ SIĘ do Zespołu ŚDM. Wybierz grupę, w której chcesz działać i zapisz się u ks. Kamila.

#BoJakNieMyToKto?

Poprawiony: sobota, 07 listopada 2015 19:19
 
Ewa Sujecka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
sobota, 31 października 2015 20:14

zniczOJCZYZNA NASZA

W NIEBIE JEST

Dokąd dążę? Co mnie czeka? Czy wszystko kończy się wraz ze śmiercią? Nie ma chyba człowieka, który choć raz nie zadałby sobie takich pytań. Chrześcijańską odpowiedź na to pytanie dają dwa ostatnie zdania wyznania wiary „I oczekuję wskrzeszenia umarłych. I życia wiecznego w przyszłym świecie." Dla człowieka wiary taka odpowiedź jest szczególnie bliska, bo daje nadzieję, a nadzieja nierozerwalnie wiąże się z egzystencją człowieka. Człowiek pozbawiony nadziei nie jest zdolny do życia. Ludzie wiary pokładając swoją nadzieję w Bogu oczekują na chwałę nieba, obiecaną przez Boga tym, którzy Go miłują. 1 listopada, w Uroczystość Wszystkich Świętych, Kościół czci wszystkich, którzy przebywają już w Królestwie Niebieskim, a nam, pielgrzymującym na ziemi, wskazuje drogę, którą powinniśmy kroczyć – drogę do świętości. Każdy znicz zapalony tego dnia na grobie zmarłych jest „płomykiem nadziei", że nasi bliscy zmarli oglądają już Boga twarzą w twarz.

Rodzi się jednak pytanie: jak pomóc tym, którzy nawet jeśli odeszli w łasce i w przyjaźni z Bogiem potrzebują jeszcze ostatniego oczyszczenia. Odpowiedź jest jedna – modlitwą. Wartość modlitwy za zmarłych jest opisana już w 2 Księdze Machabejskiej. Jest to nasza powinność wobec zmarłych, najcenniejszy dar jaki mogą od nas otrzymać. Istnieją różne formy modlitwy za zmarłych. Polecamy ich miłosierdziu Bożemu podczas każdej Mszy Św., we Mszach Św. gregoriańskich, ofiarujemy w ich intencji odpusty, polecamy Bogu w modlitwie prywatnej. Jedną z form modlitwy za zmarłych są tzw. wypominki. U ich początku leżą tzw. dyptyki – kartki z imionami wszystkich zmarłych, o których Kościół pamiętał, odczytywane podczas przygotowania darów ofiarnych już w starożytnym Kościele. Po wyczytaniu dyptyki kładziono na ołtarzu, na którym sprawowano Eucharystię. Z czasem, kiedy zaczęto sprawować Msze Św. w intencji niektórych zmarłych, dyptyki zastąpiono wspomnieniami, zawiera-jącymi imiona jednego lub kilku wskazanych. Dzisiejsze wypominki mają są kontynuacją starożytnych dyptyków i mają podobny sens. Ich znaczenie jest tym większe, że są powiązane z Eucharystią. W intencji zmarłych, zapisanych na kartkach wspominkowych, odprawiana jest Msza Św. Ktoś pięknie powiedział, że, zapisując imiona naszych zmarłych na kartkach i potem głośno je odczytując, wyrażamy wiarę, że są zapisane w Bożej księdze życia.

Wielkim orędownikiem tradycji wypominkowej był opat benedyktynów – św. Odilon z Cluny. W roku 998 wydał on polecenie, aby we wszystkich klasztorach o regule benedyktyńskiej dzień 1 listopada był dniem modlitw za dusze wszystkich zmarłych. To właśnie stąd wywodzi się tradycja obchodzenia w Kościele katolickim Dnia Zadusznego, który z czasem został przeniesiony na 2 listopada.

Lecz ja wiem: Wybawca mój żyje,

Na ziemi wystąpi jako ostatni.

Potem szczątki me skórą odzieje,

I ciałem swym Boga zobaczę.

(Hi 19, 25 – 26)

 
Symbole ŚDM w Grójcu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 23 października 2015 16:54

Peregrynacja symboli

Światowych Dni Młodzieży

CSC_0891CSC_0892CSC_0895CSC_0896CSC_0904CSC_0911CSC_0913CSC_0926DSC_0748DSC_0753DSC_0799DSC_0810

Peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży to jeden z najważniejszych momentów duchowego przygotowania do spotkania młodych z Ojcem Świętym Franciszkiem. Krzyż Światowych Dni Młodzieży i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani od 3 kwietnia 2014 r. odwiedzają polskie parafie, szkoły, uczelnie, szpitale, ośrodki wychowawcze, a nawet więzienia. Znaki te przybyły do naszego miasta w czwartek 22 października o godz. 17.30. Był to dzień szczególny dla młodzieży z Grójca i ościennych parafii - Jasieńca, Lewiczyna, Belska, Worowa, Jeziórki i Lesznowoli.

Pierwszą grójecką stacją peregrynacji był kościół św. Mikołaja Biskupa. Po wprowadzeniu symboli do świątyni w ich rolę i znaczenie przedstawił ks. Tomasz Zaparty z Diecezjalnego Centrum ŚDM. Eucharystii przewodniczył dziekan dekanatu grójeckiego ks. Stefan Kazulak. Homilię wygłosił ks. Kamil Falkowski. Przedmiotem rozważań był fragment Ewangelii, który Jan Paweł II często przytaczał na spotkaniu z młodymi – Nauczycielu dobry, co mam czynić, żeby osiągnąć życie wieczne? Dziś pytanie może brzmieć: Nauczycielu dobry, co mam zrobić, żeby moje życie było fajne i miało sens. Drugą ważną myślą było zdanie: myśl miłość za hajs to nie miłość. Sformułowanie to zapisał ktoś z młodych ludzi na murku koło grójeckiego gimnazjum i właśnie ono stało się inspiracją do refleksji nad sensem życia.

Po mszy świętej rozpoczął się koncert ewangelizacyjny zespołu Wielka Tajemnica. Ten siedmioosobowy zespół założony przez Witka Ślendakowskiego śpiewem i muzyką opowiada , czym są tajemnice wiary. Wielkie tajemnice – tajemnice przyjaźni Boga i człowieka, tajemnice Jego niepojętej miłości, tajemnice sakramentów. Utwory, które są próbą zgłębienia tych tajemnic, wyrażają przemyślenia, doświadczenia i uczucia, które towarzyszą chyba każdemu, kto poszukuje Boga, kto poszukuje miłości, prawdy, pokoju, kto w jakiś sposób chce odnaleźć właściwą drogę, kto pragnie być po prostu szczęśliwy– czytamy na stronie internetowej zespołu.

Usłyszeliśmy muzyczne interpretacje Psalmu 108 Gotowe jest serce moje, fragmenty Wyznań św. Augustyna oraz utwory autorstwa Moniki Galbarczyk: Panie jak wielka twa miłość, Ty jesteś Panie całą nadzieją moją, Popłyniemy barka twoją, Wielka Tajemnica, Ofiaruję chleb i wino, Wszyscy słudzy Jezusa.

O godz. 20.00 Krzyż i Ikona w blasku pochodni i ze śpiewem zostały przeniesione do kościoła Miłosierdzia Bożego. Symbole Światowych Dni Młodzieży ponieśli na swoich ramionach harcerze, ministranci i gimnazjaliści. Flagi wielu państw stały się zapowiedzią międzynarodowego spotkania.

O godz. 21 młodzież z Lewiczyna poprowadziła Apel Jasnogórski. Po modlitwie za ojczyznę rozpoczęła się adoracja krzyża i nocne czuwanie. W piątek rano symbole Światowych Dni Młodzieży wyruszyły do pobliskiego Tarczyna.

Nawiedzenie znaków spotkań młodych z papieżem dla wielu osób było szczególnym przeżyciem. Kilku uczestników zechciało podzielić się swoimi refleksjami:

- Wiedziałem, że będzie to wydarzenie doniosłe, bogactwo doświadczeń przerosło jednak moje wyobrażenie. Dla mnie jest to dowód, że Bóg działa w świecie – powiedziała Anna - jedna z uczestniczek czuwania.

- Niosłem flagę hiszpańską – czuję wspólnotę – niedługo będzie spotkanie młodych z całego świata z papieżem to bardzo fajnie – stwierdził Kuba.

- Po raz drugi uczestniczę w spotkaniu młodzieży, na którym obecny jest Krzyż ofiarowany przez papieża – mówi pan Andrzej - byłem na Światowych Dniach Młodzieży w Częstochowie w 1991 r. Wieczorem gdy przybył Jan Paweł II byłem bardzo blisko ołtarza, w pierwszy sektorze obok franciszkanów z Włoch. Pamiętam mieli takie habity w stalowym kolorze. Wtedy obok krzyża była biblia a zamiast obrazu rzymskiego była kopie obrazu Czarnej Madonny. Dziś przyszedłem z synem i córką i patrzę ze wzruszeniem na ten sam krzyż. Lata mijają, a młodzi – jak mówił do nas Jan Paweł II - są nadzieją.

- To wielka radość z tych symboli. Bardzo się cieszę, że papież przyjedzie do Polski – jak umarł Jan Paweł II to byłem jeszcze w przedszkolu. Tato mi opowiadał o spotkaniu w Częstochowie. Teraz chcę pojechać na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem do Krakowa – mówi Tomasz, syn pana Andrzeja.

- To dla mnie cudowne przeżycie. Już czuję bliskość Światowych Dni Młodzieży dzięki tym symbolom i aż bym chciał żeby one już u nas zostały – mówi Monika, córka pana Andrzeja.

- Nie ma takiego słowa, które by to określiło jak się dzisiaj czuję. Widziałem te symbole w telewizji podczas Światowych Dni Młodzieży w Brazylii, ale moim marzeniem było ich dotknąć. I to jest niesamowite, że podczas peregrynacji mogłem nie tylko dotknąć ich, pomodlić się, ale też ucałować – mówi Mariusz.

XXXI Światowe Dni Młodzieży odbędą się w ostatniej dekadzie lipca przyszłego roku. Będą miały wymiar dwuetapowy. Pierwszy z nich to Dni w Diecezjach (20 - 25 lipca), kiedy młodzież przebywa na terenie całego kraju, który jest gospodarzem spotkania. Jest to czas na wzajemne poznanie, integrację, poznanie kultury i topografii danego regionu. Druga to pobyt młodzieży w Krakowie (26-31 lipca) i spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem. Nie zabraknie na nim także młodzieży z Grójca.

Marcin Grzędowski

Poprawiony: piątek, 23 października 2015 17:08
 
Światowe Dni Młodzieży PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 16 października 2015 16:43

Szczególne znaki

Za parę dni do naszego miasta przybędą symbole Światowych Dni Młodzieży – szczególne znaki podarowane przez św. Jana Pawła II. Są nimi Krzyż oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

Początki Światowych Dni młodzieży sięgają Jubileuszowego Roku odkupienia, a dokładniej niedzieli palmowej 1984 r. gdy z pielgrzymką jubileuszową do Rzymu przybyli przedstawiciele młodzieży z całego świata.

1 stycznia 1985 r. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Javier Pérez de Cuéllar rozpoczynający się rok dedykował ludziom młodym. Inicjatywa ta została poparta przez Kościół katolicki. Jan Paweł II zaprosił młodzież do Rzymu w Wielkanoc (29-31 marca). Ogłosił wówczas List Apostolski skierowany do młodzieży całego świata — Dilecti Amici. Do Rzymu przybyło wówczas 350 000 młodych z całego świata. Spotkanie młodzieży z Ojcem Świętym oficjalnie uznawane jest za I Światowe Dni Młodzieży. Na spotkaniu opłatkowym 20 grudnia tego samego roku Jan Paweł II wyraził pragnienie, aby Światowe Dni Młodzieży odbywały się regularnie co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym prze niego miejscu w wymiarze międzynarodowym.

Poprawiony: poniedziałek, 19 października 2015 15:13
Więcej…
 

Warning: Illegal string offset 'active' in /mikolajold/templates/england-football-fanzone/html/pagination.php on line 130

Warning: Illegal string offset 'active' in /mikolajold/templates/england-football-fanzone/html/pagination.php on line 136

Warning: Illegal string offset 'active' in /mikolajold/templates/england-football-fanzone/html/pagination.php on line 130

Warning: Illegal string offset 'active' in /mikolajold/templates/england-football-fanzone/html/pagination.php on line 136

Warning: Illegal string offset 'active' in /mikolajold/templates/england-football-fanzone/html/pagination.php on line 130

Warning: Illegal string offset 'active' in /mikolajold/templates/england-football-fanzone/html/pagination.php on line 136

Warning: Illegal string offset 'active' in /mikolajold/templates/england-football-fanzone/html/pagination.php on line 130

Warning: Illegal string offset 'active' in /mikolajold/templates/england-football-fanzone/html/pagination.php on line 136

Warning: Illegal string offset 'active' in /mikolajold/templates/england-football-fanzone/html/pagination.php on line 130

Warning: Illegal string offset 'active' in /mikolajold/templates/england-football-fanzone/html/pagination.php on line 136

Warning: Illegal string offset 'active' in /mikolajold/templates/england-football-fanzone/html/pagination.php on line 130

Warning: Illegal string offset 'active' in /mikolajold/templates/england-football-fanzone/html/pagination.php on line 136

Warning: Illegal string offset 'active' in /mikolajold/templates/england-football-fanzone/html/pagination.php on line 130

Warning: Illegal string offset 'active' in /mikolajold/templates/england-football-fanzone/html/pagination.php on line 136

Warning: Illegal string offset 'active' in /mikolajold/templates/england-football-fanzone/html/pagination.php on line 130

Warning: Illegal string offset 'active' in /mikolajold/templates/england-football-fanzone/html/pagination.php on line 136

Warning: Illegal string offset 'active' in /mikolajold/templates/england-football-fanzone/html/pagination.php on line 130

Warning: Illegal string offset 'active' in /mikolajold/templates/england-football-fanzone/html/pagination.php on line 136
« pierwszapoprzednia123456789następnaostatnia »

Strona 3 z 9

Obserwuj nas na:

Reklama

Ogłoszenia

PODZIEL SIĘ SERCEM
i 1% podatkiem.
Nie szukaj daleko!
LUDZIE STARSI
z Domu Opieki w Grójcu

czekają na Twoją pomoc!

JAK WYPEŁNIĆ PIT?

Kursy przedmałżeńskie

3 kwietnia 2016 roku

o godz. 18.00
rozpoczęły się spotkania przygotowujące
do Sakramentu Małżeństwa.

Kurs obejmuje:
10 spotkań w Domu Parafialnym (kolejne niedziele - godz. 18.00)
3 w Poradni Rodzinnej.

Zakończenie kursu
- 12 czerwca 2016 r.

Termin następnego kursu:

III edycja: 25.09 - 27.11.2016

Ewangelia

26.06.2016

Słowa Ewangelii
według św. Łukasza

Trzeba porzucić wszystko, aby iść za Jezusem

Łk 9, 51-62

Gdy dopełniały się dni wzięcia Jezusa z tego świata, postanowił udać się do Jeruzalem, i wysłał przed sobą posłańców. Ci wybrali się w drogę i weszli do pewnego miasteczka samarytańskiego, by przygotować Mu pobyt. Nie przyjęto Go jednak, ponieważ zmierzał do Jeruzalem.

Widząc to, uczniowie Jakub i Jan rzekli: «Panie, czy chcesz, byśmy powiedzieli: Niech ogień spadnie z nieba i pochłonie ich?»

Lecz On, odwróciwszy się, zgromił ich. I udali się do innego miasteczka.

A gdy szli drogą, ktoś powiedział do Niego: «Pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz».

Jezus mu odpowiedział: «Lisy mają nory i ptaki podniebne – gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł położyć».

Do innego rzekł: «Pójdź za Mną». Ten zaś odpowiedział: «Panie, pozwól mi najpierw pójść pogrzebać mojego ojca». Odparł mu: «Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś królestwo Boże».

Jeszcze inny rzekł: «Panie, chcę pójść za Tobą, ale pozwól mi najpierw pożegnać się z moimi w domu». Jezus mu odpowiedział: «Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego».

Oto słowo Pańskie

Elizeusz w czasie pracy na roli, poprzez narzucenie płaszcza przez proroka Eliasz otrzymuje znak, ze Bóg go powołuje. Jezus powołał 12 apostołów i wielu uczniów. Ci z Nim chodzili, słuchali nauki, widzieli znaki i cuda. Mistrz chce ciągle powoływać, ale są trudne odpowiedzi, zwane po prostu wymówkami. Są różne zajęcia-wymówki. Każdy z nas ma swoje powołanie: do kapłaństwa, do zakony, do życia rodzinnego, do pomagania chorym, do wychowywania i nauczania dzieci, do pracy na roli i w ogrodzie. Ale wszyscy są powołani do wolności i służenia sobie w miłości.

Ks. Józef Jędrzejewski

Matka płacząca nad zmarłym synem jest obrazem Kościoła, który jak matka płacze nad każdym swoim dzieckiem, kiedy ono się zagubi w niewierze. Jeśli we wspólnocie wiernych nie ma bólu z powodu tego, że ktoś z jej członków stracił wiarę, albo popadł w grzechy znaczy to, że cała wspólnota uległa jakieś śmiertelnej chorobie.

Kościół to ma w swojej naturze, że płacze kiedy z jego dziećmi dzieje się coś złego.

Nigdy jeszcze nie widziano, żeby nieboszczyk płakał na własnym pogrzebie. Ale to właśnie dlatego niektóre stany duchowe nazywamy śmiercią duszy. Człowiek potrafi się tak duchowo zagubić, że już nie zdaje sobie sprawy ze swojego nieszczęścia.   Tylko matka Kościół i jego żyjące dzieci płaczą nad jego śmiercią.

Tym płaczący Kościół różni się od wdowy z Naim, że zna moc Chrystusa Pana i błaga Go o to, żeby wskrzesił mu zmarłe dziecko. To pobudza Kościół do nadziei na odzyskanie najbardziej nawet zagubionych grzeszników.

Modlitwa za Kapłanów

Panie i Boże nasz, Królu nieba i ziemi,
Ty powierzyłeś kapłanom Najświętszy Sakrament
I skarb swojego Stworzenia
Oddając w ich ręce Władze nad samym sobą.
Ześlij Twojemu ludowi świętych kapłanów,
Aby mu byli podporą w trudnościach,
Braćmi w potrzebach,
Aby Ciebie słowem, czynem, miłością
Wprowadzali w serca ludzkie
I trudy codziennego życia.
Spraw, aby serca kapłańskie,
Myśli i ręce pozostały czyste,
Pokorne i zawsze gotowe do posługi.
Niech będą odbiciem Twego
Świętego Oblicza,
Niech pozostaną wierni Tobie,
Twojemu Kościołowi
I swojemu powołaniu,
aż do ostatniej chwili swego życia. Amen.

Kto jest Online

Naszą witrynę przegląda teraz 4 gości 

Myśli Jana Pawła II

Nie ulegajcie słabościom!

Nie dajcie się zwyciężyć złu!

Jeśli widzisz, że brat Twój upada podźwignij go,

a nie pozostaw w zagrożeniu.


Kontakt

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA

ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W GRÓJCU

05-600 Grójec, ul. Worowska 1

tel. (48) 664 23 65

E-mail: sw.mikolaj.grojec@gmail.com

Nasz profil na Facebooku: www.facebook.com/MikolajGrojec

Nr konta naszej Parafii:
Rzymskokatolicka parafia p.w. św. Mikołaja
Bank Spółdzielczy w Grójcu, ul. Jatkowa 3
17912800022001000002730001

Proboszcz: ks. Zbigniew Suchecki


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: Joomla Template, php hosting. Valid XHTML and CSS.