Te słowa Józefa Piłsudskiego podkreślają postawę Polaków żyjących w czasach niewoli narodowej. Mnie zawsze intrygowało, że Polska zniknęła z map świata, a przetrwał język, kultura, obrazy wspaniałej przeszłości Rzeczypospolitej, o której uczeń szkoły podstawowej wie, że to jedno z najpotężniejszych państw Europy XVI wieku, które pod koniec XVIII w. straci niepodległość na 123 lata, a wiek XIX i początek XX staną się okresem nieustannej walki o niepodległość. Polacy nigdy nie stracili nadziei na odzyskanie wolności.
Z Ojcem Krystianem Biernackim SJ
rozmawiał Michał Skrzycki
Szczęść Boże!
Mam zaszczyt rozmawiać z Ojcem Krystianem Biernackim SJ, wice postulatorem w procesie beatyfikacyjnym Sługi Bożego ks. Piotra Skargi. Wice, ponieważ u boku generała zakonu działa postulator generalny dla całego Towarzystwa Jezusowego.
Czy mamy do czynienia z rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego czy z jego wznowieniem?
Proces beatyfikacyjny nie był nigdy rozpoczęty. Proces beatyfikacyjny ks. Piotra Skargi na etapie diecezjalnym formalnie rozpoczął się 8 grudnia 2014 roku.
Umiłowani Diecezjanie!
W sobotę, 11 listopada br., zapraszam Was do Świątyni Opatrzności Bożej na uroczystości związane z obchodami Święta Niepodległości. Świątynia Opatrzności Bożej jako Wotum Narodu jest szczególnym miejscem do przeżywania tego rodzaju uroczystości.
28 października młodzież pielgrzymowała do Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Sokółce. Bladym świtem wyruszyliśmy w stronę wschodniej granicy kraju, do małego miasteczka, na spotkanie z żywym Jezusem, który udowodnił swoje istnienie. Dosłownie.
Maturzyści Archidiecezji Warszawskiej przez trzy kolejne dni modlili się na Jasnej Górze w intencji dobrze zdanego egzaminu i wyboru drogi życia. Hasłem spotkania młodzieży były słowa „Idźmy naprzód z nadzieją”.
Rok 2014 obfitował w szereg ważnych wydarzeń dla Kościoła katolickiego takich jak kanonizacja papieży Jana XXIII i Jana Pawła II oraz beatyfikacja papieża Pawła VI. Dla Polaków to wyjątkowa radość z wyniesienia na ołtarze Rodaka i pierwszego papieża Polaka w historii Kościoła.
Dla parafii św. Mikołaja i naszego miasta jest wielką radością, że w roku kanonizacji relikwie I stopnia ex Capillis Sancti Joannis Pauli II zostały w dniu 19 listopada 2014 roku uroczyście wprowadzone do kościoła św. Mikołaja w Grójcu. Przewodniczył tej uroczystości Metropolita Lwowski, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki - osobisty sekretarz Jana Pawła II. O godz. 18.00 rozpoczęło się uroczyste wprowadzenie relikwii, a następnie abp Mieczysław Mokrzycki przewodniczył Mszy św. dziękczynnej za dar kanonizacji Jana Pawła II.
W przyszłym roku przypada 160 rocznica objawień Matki Bożej w Lourdes. Z tej okazji z naszej parafii jest organizowana w dniach 14-27 lipca 2018 r. pielgrzymka do Sanktuarium Maryjnego w Lourdes we Francji i Sanktuarium Czarnej Madonny w Montserrat w Hiszpanii. Pielgrzymka trawa 8 dni, przelot jest samolotem do Barcelony, a następnie autokarem zwiedzanie Hiszpanii i Francji. W programie m.in. zwiedzanie z przewodnikiem Barcelony, Saragossy, Monteserrat Carcassonne, Lourdes oraz dwa dni odpoczynku nad morzem. Osoby zainteresowane uzyskaniem dokładniejszych informacji prosimy o kontakt z ks. proboszczem. Zapisy przyjmujemy w zakrystii lub kancelarii.
Umiłowani w Chrystusie Panu!
Siostry i Bracia!
W najbliższą niedzielę będziemy obchodzić XVII Dzień Papieski. Jego hasło brzmi: Idźmy naprzód z nadzieją! Zostało ono zaczerpnięte ze słów zawartych w przesłaniu, które na przełomie tysiącleci skierował do Kościoła św. Jan Paweł II (NMI, 58).
W sobotę, 16 września 2017 roku dzieci - wraz z panią katechetką Anetą Senator, nauczycielką PSP nr 2 p. Anitą Ptaszek i klerykiem Tomaszem Barańskim - udały się do Przasnysza i Rostkowa - miejsca Chrztu św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży.
W 78 rocznicę agresji sowiekiej na Polskę odbyły sie uroczystości patriotyczne. Msze św. z ceremoniałem wojskowym koncelebrowali ks. proboszcz Zbigniew Suchecki, który wygłosił homilię oraz ks. Kamil Falkowski. Po Mszy św. odbył się apel pamięci oraz salwa honorowa. Na koniec złożono kwiaty pod tablicą poświęconą Sybirakom.