• 1

Jak co roku klękamy u stóp żłóbka.
Pochylamy się nad Tajemnicą, której nie zrozumiemy do końca.
Zbyt prosta jest i zbyt głęboka.
Możemy tylko pochylić głowę i oddać w milczeniu hołd Bogu, który jest tak wielki, że stał się małym dzieckiem.

Niech Boskie Dzieciątko Jezus
ogarnie nas swym błogosławieństwem w Nowym Roku,
udziela swych obfitych łask, zdrowia, radości, pokoju serca i prowadzi ku szczytom swej miłości.

Boże Narodzenie to czas najpiękniejszych wzruszeń.
Niech te Święta upłyną w atmosferze radości i życzliwości.
Niech świąteczny nastrój przy wigilijnym stole pozwoli zapomnieć o trudach codziennego dnia.
Niech pełen nadziei blask Świąt Bożego Narodzenia obejmie jasnymi promieniami nadchodzące dni Nowego Roku.

Z wyrazami życzliwości i darem modlitwy
Ks. Zbigniew Suchecki

gwiazda bgwiazda bgwiazda bgwiazda bgwiazda bgwiazda bgwiazda b

Katarzyna Szczygielska

Czas adwentu w życiu chrześcijanina to czas oczekiwania, większego skupienia, modlitwy. Trwając w oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela zatrzymujemy się nad naszym życiem, próbujemy rozpoznać, co w nim ważne, a czego możemy się pozbyć w ogóle, bo zasłania nam Boga. Dobrze przeżyty adwent daje nam wyjątkową radość przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Po czasie pewnego napięcia przychodzi eksplozja radości: Bóg jest wśród nas. Ta radość przejawia się w kościele, ale także w naszym codziennym życiu. Po radosnym przywitaniu Nowego Roku, który niesie ze sobą nowe postanowienia, obietnice i nadzieję na spełnienie się wszystkich życzeń, rozpoczynamy karnawał.

karnawal

Ks. Paweł Komar

Święto Trzech Króli to święto najwcześniej ustanowione przez Kościół. Na Wschodzie obchodzone było już w III wieku. Od czasów Kościoła starożytnego, uroczystość ta była nazywana Epifanią – z jez. greckiego „objawieniem”. Słowo to oddaje wagę i moc wydarzeń zbawczych w historii całego świata.

trzej krolowie

Umiłowani Bracia i Siostry!

1. Usłyszane przed chwilą słowa z Ewangelii św. Łukasza świadczą, że nadszedł w Kościele czas Adwentu. Jest to radosny czas oczekiwania na przyjście Chrystusa Pana. Śpiewamy w liturgii „Przyjdź, Panie Jezu”, ale pytamy także: „O jakie przyjście Chrystusa chodzi?”. W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomaga św. Cyryl Jerozolimski, ojciec Kościoła: „Głosimy przyjście Chrystusa nie tylko pierwsze, ale i drugie, o wiele wspanialsze od pierwszego”.

Jestem gotów na przyjście Pana...

Te słowa dobrze oddają istotę Adwentu i sprawowanych o poranku mszy św. roratnich. Gotowość, czuwanie to wartości, na które w tym czasie zwracamy szczególną uwagę. Wszystko, co dotyczy okresu Adwentu, ma nam pomóc w przygotowaniu do przyjęcia przychodzącego Mesjasza.

Tradycje Świąt Bożego Narodzenia

Uroczystość Bożego Narodzenia wprowadzono do kalendarza świąt kościelnych w IV wieku. Na początku była obchodzona w różnym czasie, niekiedy nawet w styczniu. Było tak zanim władze kościelne odgórnie nakazały obchodzenie Bożego Narodzenia 25 grudnia, kładąc kres sporom. Od VI wieku istnieje tradycja wieczornej kolacji, zwanej wigilią (oznacza „nocne czuwanie”). W Polsce na dobre przyjęła się ona dopiero w XVIII w.

Biedak zawołał, a Pan go usłyszał

1. ”Oto biedak zawołał, a Pan go wysłuchał” (Ps 34,7). Te słowa Psalmisty stają się też naszymi wtedy, gdy stykamy się z różnymi formami cierpienia i marginalizacji, doświadczanymi przez wielu braci i sióstr, których zazwyczaj określamy ogólnym terminem „ubodzy”. Piszącemu te słowa Psalmiście nie jest obca ta sytuacja, wręcz przeciwnie, doświadcza on ubóstwa bezpośrednio, a jednak przekształca je w pieśń uwielbienia i dziękczynienia Panu. Psalm ten również dziś nam pozwala zanurzyć się w różne formy ubóstwa, zrozumieć kim są prawdziwi ubodzy, na których mamy zwrócić wzrok, by usłyszeć ich wołanie i rozeznać ich potrzeby.

dziekujemy

Boże naszych ojców.
Boże Patriarchów i Proroków, Apostołów i Męczenników.
Boże wszystkich świętych z rodu Polaków.
Boże wszystkich dzieci polskiej ziemi.

W środę 7 listopada o godz. 11.00 w naszym kościele odbyła się Msza św. za Ojczyznę oraz uroczystość upamiętniająca 100. rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Organizatorem tego wydarzenia był Powiat Grójecki. Oprócz władz powiatu i samorządowców, obecni byli żołnierze z kompanią honorową 1. Ośrodka Radioelektronicznego w Grójcu oraz orkiestra wojskowa z Radomia, a także przedstawiciele policji, straży granicznej, straży pożarnej, służby więziennej, kombatanci. Czynny udział miała młodzież i cała społeczność LO im. Piotra Skargi. Była ona zaangażowanaoprawę Mszę św. Przygotowała także montaż słowno-muzyczny, przez który mogła zakręcić się łza w oku.

 

  • IMG_4880

Wymodlona i wywalczona wolność

List pasterski Episkopatu Polski z okazji 100. rocznicy
odzyskania przez Polskę niepodległości

Umiłowani w Panu, Siostry i Bracia!

W dzisiejszej Liturgii Słowa Chrystus wskazuje na dwa najważniejsze przykazania.