• 1

W dniach 26.07 – 02.08 2017 roku grupa pielgrzymów z naszej parafii wraz z ks. Proboszczem udała się z pielgrzymką do Portugalii i Hiszpanii. Głównym celem pielgrzymki była Fatima - miejsce, gdzie 100 lat temu trójce pastuszków objawiała się Matka Boża, ale odwiedzaliśmy także inne miejsca w Portugalii i sanktuarium św. Jakuba, Santiago de Compostella, w Hiszpanii.

Swoje pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od Mszy Św. odprawianej w kaplicy na lotnisku Chopina w Warszawie, gdzie zebrali się wszyscy uczestnicy pielgrzymki. Pierwszy dzień pielgrzymki spędziliśmy w Fatimie. Rozpoczęliśmy go Mszą św. w Kaplicy Objawień, następnie ks. Proboszcz poprowadził Drogę Krzyżową, odwiedziliśmy domy widzących, Franciszka i Hiacynty Marto oraz Łucji Santos w Aljustrel, Bazylikę Różańcową, Bazylikę Trójcy Przenajświętszej. Po południu każdy z pielgrzymów miał czas na osobistą modlitwę. Dzień zakończyliśmy nabożeństwem Różańcowym w Kaplicy Objawień i procesją ze świecami.

  • DSC_0316

Kolejne dni pielgrzymowania rozpoczynaliśmy od Mszy Św. w kaplicy Objawień, poświęcaliśmy je na poznawanie piękna i dziedzictwa kulturowego Portugalii, a kończyliśmy nabożeństwem Różańcowym i procesją ze świecami.

W trakcie pielgrzymki poznawaliśmy lepiej, za sprawą naszego przewodnika – o. Zdzisława, treści orędzia fatimskiego i odbywaliśmy swoje rekolekcje w drodze. Był to dla nas czas modlitwy, refleksji, ale też radości z przebywania razem i poznawania nowych miejsc.

  • DSC_1775

Na trasie naszej pielgrzymki znalazła się Batalha – kościół i klasztor Matki Bożej Zwycięskiej, pocysterski kościół i klasztor w Alcobaca z grobami władców Portugalii z dynastii burgundzkiej oraz kościół z cudowną figurą Matki Bożej w Nazare. Po intensywnym poznawaniu uroków i historii Portugalii znaleźliśmy czas na chwilę wytchnienia oraz spacer brzegiem Atlantyku. Następnie przyszedł czas na stolicę Portugalii – Lizbonę, a w niej katedrę, kościół św. Antoniego, kościół oraz klasztor Hieronimitów, wieżę w Belem, pomnik Odkrywców oraz statuę Chrystusa Króla, skąd mogliśmy podziwiać zachwycającą panoramę miasta. Na trasie naszej pielgrzymki znalazła się także urocza Coimbra, z najstarszym w Portugalii uniwersytetem oraz katedrą. Z Coimbry udaliśmy się do przepięknie położonego Porto, gdzie odbyliśmy spacer po zabytkowej części miasta. Tego dnia opuściliśmy na krótko Portugalię, aby udać się do Santiago de Compostella w Hiszpanii. Tam nawiedziliśmy katedrę z grobem patrona Hiszpanii – św. Jakuba i odbyliśmy spacer po historycznej części miasta. W katedrze uczestniczyliśmy we Mszy Św., po której udaliśmy się w drogę powrotną do Fatimy. W drodze odwiedziliśmy Bragę, jedno z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie. Wieczorem znów byliśmy w Fatimie. Ostatni dzień naszej pielgrzymki poświęciliśmy na wyjazd do Tomar. Tam mogliśmy zwiedzić zamek i klasztor Templariuszy oraz poznać ich ciekawą historię.

  • DSC_3349

Popołudnie każdy pielgrzym mógł poświęcić na osobistą modlitwę i powierzenie Chrystusowi przez ręce Jego Matki wszystkich intencji, z którymi przybył do Fatimy.

Jesteśmy wdzięczni Bogu za dar wspólnego pielgrzymowania, czas modlitwy, zadumy, radości i przebywania razem.

Nasze pielgrzymowanie na zdjęciach uwiecznił ks. Proboszcz.

  • P7270677

Ewa Sujecka