• 1

W niedzielę 12 listopada 2017 roku miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń w moim życiu – promocja lektorska! Promocję lektorską otrzymali ministranci z dekanatów: grójeckiego, mogielnickiego i wareckiego. Uroczystość odbyła się w parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Grójcu na Mszy św. o godz. 17:00. Eucharystii przewodniczył Jego Eminencja Ks. Kazimierz Kardynał Nycz.

Trudno mi powiedzieć, co czułem tego dnia. Z jednej strony bardzo się stresowałem całą uroczystością (chciałem po prostu żeby wszystko wyszło jak najlepiej), a z drugiej strony ciągle się modliłem i uświadamiałem sobie, że ta promocja już jest jakimś powołaniem i że skoro dotrwałem do końca, to Bóg chce abym ją przyjął! Mimo ogromnego wahania - pojechałem. I stało się coś niezwykłego - w momencie, gdy znalazłem w zakrystii, aby założyć albę, zobaczyłem rówieśników, których przedtem poznałem w seminarium oraz na kursie lektorskim. Odeszły ostatnie złe emocje. Usiadłem w kościele i modliłem się, chciałem, aby ta uroczystość nie była tylko prowizorycznym "tak" skierowanym do Boga, ale prawdziwą zgodą na Jego wolę.
W wyciszeniu i spokoju przebiegały dalsze elementy Mszy Świętej - co ciekawe stały się one dla mnie bardziej zrozumiałe i to właśnie tutaj zauważyłem ogromne działanie Ducha Świętego! Sam moment ślubowania nie był bardzo skomplikowany, wszystko było takie proste i zwykłe - tak mogło się wydawać innym. Dla mnie była to niesamowita chwila, ponieważ zbliżyłem się do Boga i tutaj dostrzegam, że przede wszystkim największe zmiany zachodzą w sercu, czasem nawet po dłuższym czasie. Najważniejsze jest nastawienie się na zmiany. Nie można być wciąż takim samym człowiekiem po przeżyciu tak wspaniałych chwil z najważniejszą osobą w naszym życiu – z Jezusem. To On mnie tam doprowadził, a ja nie chcę go zawieść.

  • DSC_8453

A teraz coś o samym kursie lektorskim...

Kurs lektorski (istniejący od 1969 r.) przygotowuje do podjęcia funkcji lektora w Archidiecezji Warszawskiej. Funkcją własną lektora jest głoszenie Słowa Bożego w czasie liturgii. Zaproszony jest także do dzielenia się Chrystusem z tymi, którzy Go jeszcze nie znają. Kurs przeznaczony jest dla uczniów ostatnich klas gimnazjum i licealistów. Ministranci z dekanatów: grójeckiego, mogielnickiego i wareckiego uczestniczyli w kursie lektorskim w Grójcu w parafii p.w. Św. Mikołaja. Opiekunem kursu był ks. Kamil Falkowski. Oczywiście pomagali mu inni księża. Zajęcia ze śpiewu mieliśmy z ks. Piotrem Hejną. Biblistyki uczył nas ks. Jarosław Sawicki, który uczył nas głębszego rozumienie sensu czytanego Słowa, postaci i wydarzeń biblijnych, realiów życia Izraela i pierwotnego Kościoła. Liturgikę i fonetykę prowadził ks. Kamil Falkowski. Zajęcia z fonetyki miały na celu wypracowanie umiejętności poprawnego i zrozumiałego czytania, natomiast zajęcia z liturgiki miały nas zafascynować liturgią, jako spotkaniem z żywym Panem, wyjaśnienie roli liturgii, jako źródła i szczytu działalności Kościoła i różnych duchowości, pokazanie, jak ważne jest czynne uczestnictwo we Mszy świętej, a także omówienie struktury Mszy św., znaków i czynności liturgicznych.
Kurs lektorski nie był tylko teoretyczną nauką. Spotkania i wspólne modlitwy uczyniły z nas głosicieli Ewangelii nie tylko w zamkniętych społecznościach chrześcijańskich, ale również w społecznościach szkolnych i rodzinnych.

W wakacje mieliśmy szansę przeżywać wyjątkowe rekolekcje. Wyjątkowe, ponieważ miały miejsce w Wyższym Metropolitarnym Seminarium Duchownym w Warszawie. Zaangażowani klerycy sprawili, że ten czas stał się niezapomniany. Nauczyliśmy się medytować Słowo Boże oraz dzielić swoją wiarą z innymi chłopakami w naszym wieku. 

Mateusz Milczarek