• 1

W sobotę 9 września 2017 r. rano wyjechaliśmy autokarem z Grójca w kierunku Sandomierza. Po porannej modlitwie w autokarze i wspólnym śpiewie pieśni pielgrzymkowych dojechaliśmy do pierwszego punktu naszej pielgrzymki, czyli zamku w Baranowie Sandomierskim. Późnorenesansowy zamek w Baranowie zwany „Małym Wawelem”, perła architektury renesansowej.

Kolejnym punktem naszego programu był Sandomierz. Jak pewnie wiemy, to miasto o tysiącletniej historii. W Sandomierzu o godz. 12.00 uczestniczyliśmy we Mszy św. w kościele seminaryjnym diecezji sandomierskiej. Jest to piękne barokowa budowla wzniesiona pod koniec XVII. Po Eucharystii Bramą Opatowska weszliśmy na Stare Miasto. Na stosunkowo niewielkiej przestrzeni sandomierskiego Starego Miasta znajduje się ponad 120 zbytków wszystkich stylów i epok. Z przewodnikiem, niestety w krótkim czasie, zwiedzaliśmy to urokliwe miasto.

  • DSC_7462

Ostatnim punktem naszego wyjazdu był Zamek Krzyżtopór. Kiedyś wielki i piękny zamek obronny, dziś tylko ruiny. Jednak mimo wszystko pełne tajemniczości ruiny zamku robią wielkie wrażenie. Tym bardziej, że zdecydowana większość pielgrzymów z Grójca była tu pierwszy raz. Jeden dzień to zbyt mało czasu, by dokładnie zwiedzić wszystkie zabytki tego regionu, często klasy międzynarodowej. Jednak pewien niedosyt, który mógł towarzyszyć po powrocie do Grójca, tylko może być inspiracją do kolejnego wyjazdu w kierunku Sandomierza. Czego wszystkim czytającym te słowa życzę.

x. ZS