• 1

O BOGU, KTÓRY UKOCHAŁ LUDZI

SYMBOLIKA WIELKIEGO TYGODNIA

Czy nie masz wrażenia, że wielkanocne i ogólnie wszystkie katolickie obrzędy już ci spowszedniały? Palmę kupujesz z automatu, święcisz pokarmy nie zastanawiając się nad głębszym sensem tego najważniejszego tygodnia w naszej wierze? Czy corocznie powtarzane rytuały nie stały się bardziej tradycją niż kwintesencją miłości Boga do człowieka? Zatrzymaj się na chwilę! Zastanów! Pomyśl, co czuł Jezus znając swoją drogę. Co czuła jego ukochana matka. Obudź się z tego letargu, ze swojej codzienności. Zatrzymaj się, bo On naprawdę oddał za ciebie życie. Pozwolił się skatować, ukrzyżować i w efekcie umarł, żebyś ty mógł żyć wiecznie. On zmartwychwstał, prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja!

Ks. Mariusz Miodek

„Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia” ( 2 Kor 6,2).

Te słowa św. Pawła słyszymy co roku w Środę Popielcową. Zachęcają nas one do takiego przeżycia Wielkiego Postu, aby jak najbardziej zbliżyć się do Jezusa. Przypominają, że Wielki Post jest wyjątkową okazją do wzrastania w wierze i głębszego przyjęcia Bożej miłości. Pierwsza wzmianka o czterdziestodniowym poście znajduje się w wielkanocnym liście Atanazego z Aleksandrii z 334 roku. Jeśli chodzi o Rzym, to mówi o nim Hieronim około 384 roku. Okres ten inicjuje Środa Popielcowa.

Bernadeta Karczewska

"Nie obiecuję ci szczęścia na tym świecie, ale w przyszłym".

6 stycznia 2019 roku w Lourdes rozpoczął się Rok Świętej Bernadety, który jest związany ze 175. rocznicą urodzin świętej i 140. rocznicą jej śmierci (św. Bernadeta urodziła się 7 stycznia 1844 roku w Lourdes, zmarła 16 kwietnia 1879 roku w Nevers).

Ks. Zbigniew Suchecki

Wśród blisko 40 tys. osób konsekrowanych w Polsce do żeńskich zakonów kontemplacyjnych należy ok. 1400 sióstr. Należą one do 16 rodzin zakonnych, które łącznie mają 88 klasztorów. Zakonnice są odgrodzone od świata wysokimi murami, a gdy zdecydują się ostatecznie na pozostanie w klasztorze, już z niego nie wychodzą, chyba że wymagają tego nadzwyczajne okoliczności. Modlą się kilka godzin dziennie – wówczas „mówią Bogu o ludziach” – jak określa sens ich życia jedna z reguł mniszek klauzurowych.

Filip Grzędowski

Znacząca odległość między Panamą a Warszawą nie przeszkodziła nam w świętowaniu Światowych Dni Młodzieży.

 

  • 50679426_552821511869752_1788646328784388096_n

Ks. Paweł Komar

Od 22 do 27 stycznia w Kościele miał miejsce niezwykły festiwal młodych. Odbyły się XXXIV Światowe Dni Młodzieży, które miały miejsce w południowoamerykańskiej Panamie.

Ewa Sujecka

Dziś ulicami naszego miasta po raz czwarty przeszedł Orszak Trzech Króli. Wśród tych, którzy wzięli udział w Orszaku znaleźli się między innymi: Burmistrz Gminy i Miasta Grójec - p. Dariusz Gwiazda, ks. kan. Zbigniew Suchecki - Dziekan Dekanatu Grójeckiego, księża z parafii p.w. Miłosierdzia Bożego i św. Mikołaja oraz mieszkańcy Grójca i goście.

  

  • 49292695_1014028128791978_7247703225476841472_n

Jak co roku klękamy u stóp żłóbka.
Pochylamy się nad Tajemnicą, której nie zrozumiemy do końca.
Zbyt prosta jest i zbyt głęboka.
Możemy tylko pochylić głowę i oddać w milczeniu hołd Bogu, który jest tak wielki, że stał się małym dzieckiem.

Niech Boskie Dzieciątko Jezus
ogarnie nas swym błogosławieństwem w Nowym Roku,
udziela swych obfitych łask, zdrowia, radości, pokoju serca i prowadzi ku szczytom swej miłości.

Boże Narodzenie to czas najpiękniejszych wzruszeń.
Niech te Święta upłyną w atmosferze radości i życzliwości.
Niech świąteczny nastrój przy wigilijnym stole pozwoli zapomnieć o trudach codziennego dnia.
Niech pełen nadziei blask Świąt Bożego Narodzenia obejmie jasnymi promieniami nadchodzące dni Nowego Roku.

Z wyrazami życzliwości i darem modlitwy
Ks. Zbigniew Suchecki

gwiazda bgwiazda bgwiazda bgwiazda bgwiazda bgwiazda bgwiazda b

Katarzyna Szczygielska

Czas adwentu w życiu chrześcijanina to czas oczekiwania, większego skupienia, modlitwy. Trwając w oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela zatrzymujemy się nad naszym życiem, próbujemy rozpoznać, co w nim ważne, a czego możemy się pozbyć w ogóle, bo zasłania nam Boga. Dobrze przeżyty adwent daje nam wyjątkową radość przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Po czasie pewnego napięcia przychodzi eksplozja radości: Bóg jest wśród nas. Ta radość przejawia się w kościele, ale także w naszym codziennym życiu. Po radosnym przywitaniu Nowego Roku, który niesie ze sobą nowe postanowienia, obietnice i nadzieję na spełnienie się wszystkich życzeń, rozpoczynamy karnawał.

karnawal

Ks. Paweł Komar

Święto Trzech Króli to święto najwcześniej ustanowione przez Kościół. Na Wschodzie obchodzone było już w III wieku. Od czasów Kościoła starożytnego, uroczystość ta była nazywana Epifanią – z jez. greckiego „objawieniem”. Słowo to oddaje wagę i moc wydarzeń zbawczych w historii całego świata.

trzej krolowie

Umiłowani Bracia i Siostry!

1. Usłyszane przed chwilą słowa z Ewangelii św. Łukasza świadczą, że nadszedł w Kościele czas Adwentu. Jest to radosny czas oczekiwania na przyjście Chrystusa Pana. Śpiewamy w liturgii „Przyjdź, Panie Jezu”, ale pytamy także: „O jakie przyjście Chrystusa chodzi?”. W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomaga św. Cyryl Jerozolimski, ojciec Kościoła: „Głosimy przyjście Chrystusa nie tylko pierwsze, ale i drugie, o wiele wspanialsze od pierwszego”.