• 1
  • 2
  • 3
  • 4

Z ŻYCIA PARAFII

Ks. Mariusz Miodek

„Oto teraz czas upragniony, oto teraz dzień zbawienia” ( 2 Kor 6,2).

Te słowa św. Pawła słyszymy co roku w Środę Popielcową. Zachęcają nas one do takiego przeżycia Wielkiego Postu, aby jak najbardziej zbliżyć się do Jezusa. Przypominają, że Wielki Post jest wyjątkową okazją do wzrastania w wierze i głębszego przyjęcia Bożej miłości. Pierwsza wzmianka o czterdziestodniowym poście znajduje się w wielkanocnym liście Atanazego z Aleksandrii z 334 roku. Jeśli chodzi o Rzym, to mówi o nim Hieronim około 384 roku. Okres ten inicjuje Środa Popielcowa.

Bernadeta Karczewska

"Nie obiecuję ci szczęścia na tym świecie, ale w przyszłym".

6 stycznia 2019 roku w Lourdes rozpoczął się Rok Świętej Bernadety, który jest związany ze 175. rocznicą urodzin świętej i 140. rocznicą jej śmierci (św. Bernadeta urodziła się 7 stycznia 1844 roku w Lourdes, zmarła 16 kwietnia 1879 roku w Nevers).

Ks. Zbigniew Suchecki

Wśród blisko 40 tys. osób konsekrowanych w Polsce do żeńskich zakonów kontemplacyjnych należy ok. 1400 sióstr. Należą one do 16 rodzin zakonnych, które łącznie mają 88 klasztorów. Zakonnice są odgrodzone od świata wysokimi murami, a gdy zdecydują się ostatecznie na pozostanie w klasztorze, już z niego nie wychodzą, chyba że wymagają tego nadzwyczajne okoliczności. Modlą się kilka godzin dziennie – wówczas „mówią Bogu o ludziach” – jak określa sens ich życia jedna z reguł mniszek klauzurowych.

Filip Grzędowski

Znacząca odległość między Panamą a Warszawą nie przeszkodziła nam w świętowaniu Światowych Dni Młodzieży.

 

  • 50679426_552821511869752_1788646328784388096_n

Ks. Paweł Komar

Od 22 do 27 stycznia w Kościele miał miejsce niezwykły festiwal młodych. Odbyły się XXXIV Światowe Dni Młodzieży, które miały miejsce w południowoamerykańskiej Panamie.

Ewa Sujecka

Dziś ulicami naszego miasta po raz czwarty przeszedł Orszak Trzech Króli. Wśród tych, którzy wzięli udział w Orszaku znaleźli się między innymi: Burmistrz Gminy i Miasta Grójec - p. Dariusz Gwiazda, ks. kan. Zbigniew Suchecki - Dziekan Dekanatu Grójeckiego, księża z parafii p.w. Miłosierdzia Bożego i św. Mikołaja oraz mieszkańcy Grójca i goście.

  

  • 49292695_1014028128791978_7247703225476841472_n

Jak co roku klękamy u stóp żłóbka.
Pochylamy się nad Tajemnicą, której nie zrozumiemy do końca.
Zbyt prosta jest i zbyt głęboka.
Możemy tylko pochylić głowę i oddać w milczeniu hołd Bogu, który jest tak wielki, że stał się małym dzieckiem.

Niech Boskie Dzieciątko Jezus
ogarnie nas swym błogosławieństwem w Nowym Roku,
udziela swych obfitych łask, zdrowia, radości, pokoju serca i prowadzi ku szczytom swej miłości.

Boże Narodzenie to czas najpiękniejszych wzruszeń.
Niech te Święta upłyną w atmosferze radości i życzliwości.
Niech świąteczny nastrój przy wigilijnym stole pozwoli zapomnieć o trudach codziennego dnia.
Niech pełen nadziei blask Świąt Bożego Narodzenia obejmie jasnymi promieniami nadchodzące dni Nowego Roku.

Z wyrazami życzliwości i darem modlitwy
Ks. Zbigniew Suchecki

gwiazda bgwiazda bgwiazda bgwiazda bgwiazda bgwiazda bgwiazda b

Katarzyna Szczygielska

Czas adwentu w życiu chrześcijanina to czas oczekiwania, większego skupienia, modlitwy. Trwając w oczekiwaniu na przyjście Zbawiciela zatrzymujemy się nad naszym życiem, próbujemy rozpoznać, co w nim ważne, a czego możemy się pozbyć w ogóle, bo zasłania nam Boga. Dobrze przeżyty adwent daje nam wyjątkową radość przeżywania Świąt Bożego Narodzenia. Po czasie pewnego napięcia przychodzi eksplozja radości: Bóg jest wśród nas. Ta radość przejawia się w kościele, ale także w naszym codziennym życiu. Po radosnym przywitaniu Nowego Roku, który niesie ze sobą nowe postanowienia, obietnice i nadzieję na spełnienie się wszystkich życzeń, rozpoczynamy karnawał.

karnawal

Ks. Paweł Komar

Święto Trzech Króli to święto najwcześniej ustanowione przez Kościół. Na Wschodzie obchodzone było już w III wieku. Od czasów Kościoła starożytnego, uroczystość ta była nazywana Epifanią – z jez. greckiego „objawieniem”. Słowo to oddaje wagę i moc wydarzeń zbawczych w historii całego świata.

trzej krolowie

Umiłowani Bracia i Siostry!

1. Usłyszane przed chwilą słowa z Ewangelii św. Łukasza świadczą, że nadszedł w Kościele czas Adwentu. Jest to radosny czas oczekiwania na przyjście Chrystusa Pana. Śpiewamy w liturgii „Przyjdź, Panie Jezu”, ale pytamy także: „O jakie przyjście Chrystusa chodzi?”. W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie pomaga św. Cyryl Jerozolimski, ojciec Kościoła: „Głosimy przyjście Chrystusa nie tylko pierwsze, ale i drugie, o wiele wspanialsze od pierwszego”.

Jestem gotów na przyjście Pana...

Te słowa dobrze oddają istotę Adwentu i sprawowanych o poranku mszy św. roratnich. Gotowość, czuwanie to wartości, na które w tym czasie zwracamy szczególną uwagę. Wszystko, co dotyczy okresu Adwentu, ma nam pomóc w przygotowaniu do przyjęcia przychodzącego Mesjasza.